Jak na cestování s dětmi?

Autor       31.10.2022
Jak na cestování s dětmi?

Cestování může být pro děti všeho věku poučným zážitkem, který jim pomůže poznat svět kolem nás. Cestování s dětmi však může být také velmi únavnou záležitostí plnou nepředvídatelných událostí či nekonečného balení. Dostali jste voucher na ubytování a rádi byste vyrazili s dětmi? Níže naleznete pár tipů, jak si svůj dárkový poukaz na dovolenou pořádně užít.

V našem článku vám pomůžeme s pár tipy, aby pro vás bylo cestování s dětmi jednodušší. Koneckonců, vy a vaše děti byste si měli společné cestování v prvé řadě užít.

Děti se nesmí nudit

Je důležité zaujmout děti v každém věku. Konkrétní strategie, které můžete použít, aby se děti na cestách dobře bavily, závisí na tom, jak jsou staré. Miminko má zcela jiné potřeby než batole nebo dospívající dítě. Ať už je však vaše dítě jakkoli staré, nezapomeňte si před cestou udělat průzkum aktivit vhodných pro děti v cílové destinaci, které můžete vy i vaše rodina využít. Ať už se jedná o "klasickou" dovolenou nebo o zážitkový pobyt, tato příprava se vám bude hodit.

Cestování s dětmi do dvou let

Cestování s dětmi ve věku do dvou let je v mnoha ohledech nejjednodušší, protože děti v tomto věku jsou poměrně lehce přenosné. Můžete je vzít kamkoliv a budou spokojené, pokud jim vytvoříte příjemné prostředí.

Pokud má vaše dítě nějaký rozvrh jídla nebo spánku, snažte se mu během cestování co nejvíce přiblížit a naplánujte si podle toho své cestování.

Nezapomeňte si s sebou na cesty vzít oblíbené hračky, knížky, lahvičky a cestovní postýlku. Dále nenechávejte dítě celý den připoutané v nosítku nebo kočárku, dejte mu také možnost dostatečně se hýbat.

Cestování s dětmi

Cestování s dětmi ve věku 2 - 5 let

V tomto věku jsou děti velice zvídavé a zajímají se o různé místa, kde mohou dovádět. Zpravidla to nejsou muzea, ale spíš dětská hřiště nebo bazény. Při sestavování itineráře si tak  vyhraďte dostatek času pro dovádění na dětském hřišti nebo v bazénu. Čím více volného prostoru má vaše dítě k běhání, tím je spokojenější. Jde hlavně o zábavu a radost.

Cestování s dětmi ve věku 5 - 11 let

Jedním z klíčů ke spokojenosti všech zúčastněných je zapojit děti do plánování, a to aspoň v malé míře. Čím více umožníte dětem v tomto věku, aby si vybraly, co je zajímá, ať už je to prohlídka zajímavého místa nebo vyzkoušení surfování či návštěva zábavního centra, tím více se zabaví.

Klidně nechte děti vybrat si mezi několika aktivitami, místo abyste jim dávali pokyny, co mají dělat.

Cestování s teenagery

Cestování s teenagery může být docela oříšek, proto se je snažte co nejvíce zapojit do plánování cesty a klidně jim přenechejte i část odpovědnosti za plánování.

Pokud to destinace dovolí a prostředí je bezpečné, tak určitě stojí za zvážení dopřát dospívajícím dětem volný čas, během kterého mohou sami na vlastní pěst prozkoumávat okolí nebo zkusit nějakou tu zábavu v přírodě. Stačí hodina či dvě denně. Můžete také zkusit společnou únikovou hru. Věřte, že spousta teenagerů to ocení.

Cestování s dětmi

Tipy pro praktické cestování s dětmi

  1. Balení

Pokud je to možné, nechejte každému dítěti malý batoh, u kterého zdůrazníte, že si ho bude nosit samo a společně ho naplňte jeho hračkami. Do batohu také přibalte každému dítěti náhradní oblečení.

Místa není nikdy dost, tak také vždy zvažte, zda si na dovolenou vzít méně oblečení a zkusit si ho v cílové destinaci vyprat. Stačí si s sebou vzít malou lahvičku tekutého pracího prostředku a můžete si vyprat v umyvadle, pokud v místě pobytu není prádelna.

Oblečení, které si berete by mělo vydržet hodně. Měnit si zpocené tričko třikrát denně je sice skvělé pro osobní pocit, ale představte si, kolik byste si jich museli vzít. Zkuste využít trička z chytrých materiálů, ve kterých se tolik nepotíte.

  1. Digitální technologie

Určitě nechceme, aby nám děti strávili půlku dovolené před obrazovkou, ale při dlouhé cestě autem, vlakem nebo letadlem může být vhodná pohádka skvělá pro uklidnění dítěte. Vymezte však čas strávený před obrazovkou pouze pro ty části, kdy dítě musí v klidu sedět a čekat, ať si netvoří zbytečný návyk. Na pláži nebo v horách tablet opravdu není potřeba.

  1. Nepodceňte jazyk

Pokud cestujete s dětmi do zahraničí, tak existuje riziko toho, že budete muset s dítětem k lékaři. Tak to prostě s dětmi chodí. Je těžké je přesvědčovat, že to vydrží až domů. Proto je dobré znát pár základních frází místního jazyka. Někdy je to fakt složité a ani nemusíte jezdit daleko (třeba Maďarsko). Takže doporučujeme aspoň základy angličtiny, ty se hodí vždycky. Jeden rychlý online kurz angličtiny před cestou nemůže uškodit, pokud si nejste v angličtině příliš jistí. Pokud jste navíc dostali dárkový poukaz na online kurz, můžete jej takto vhodně využít a rozšířit či zdokonalit své znalosti.


Cestování s dětmi

Závěrem

Bez ohledu na to, jak pečlivě si cestu naplánujete a jak pečlivě si zabalíte kufry, nemusí být cesta s dětmi hladká. Mějte však na paměti, že všechna cestovatelská klopýtnutí jsou součástí dobrodružství, takže je přijměte s nadhledem a užijte si cestování s dětmi. Jde přeci především o zábavu pro celou rodinu.
Pokud se chystáte na výlet v zimě, můžete se podívat také na náš článek o tipech na zimní výlety.