7 tipů, jak vesele zatočit s podzimní depkou

Autor       19.10.2023
7 tipů, jak vesele zatočit s podzimní depkou
Podle některých studií se s podzimní depkou potýká asi 10 až 20 % populace v Česku. To znamená, že zhruba každý pátý až desátý člověk v naší zemi se cítí v podzimních měsících hůře než obvykle.

Cítíte se v tomto podzimním období smutní, unavení, podráždění nebo bez nálady? Pak si přečtěte našich 7 tipů, jak zatočit s podzimní depkou a buďte zase veselí a plní energie!

Co způsobuje podzimní depku?

Podzimní depka není stejná jako deprese, která je vážnou duševní poruchou a vyžaduje lékařskou pomoc. Podzimní depka je spíše mírná a přechodná forma sezónní afektivní poruchy, která souvisí s úbytkem slunečního světla a změnou biorytmů. Projevuje se skleslostí, únavou, podrážděností nebo sníženou náladou v období podzimu.

Málo sluníčka, změna počasí, přechod na méně aktivní denní režim

Podle odborníků je hlavním důvodem podzimní depky nedostatek slunečního záření, které ovlivňuje produkci hormonů v našem těle. Slunce stimuluje tvorbu serotoninu, který nám způsobuje pocit štěstí, radosti a spokojenosti. Naopak tma podporuje tvorbu melatoninu, který nám způsobuje ospalost, únavu a snížení. Když se dny zkracují a slunce se ukazuje méně často, naše hladina serotoninu klesá a hladina melatoninu stoupá. To má za následek, že se cítíme méně energičtí, motivovaní a optimističtí.

Dalšími faktory, které mohou přispět k podzimní depce, jsou například změna teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu, které mohou ovlivnit naše tělesné funkce a pocity. Také změna životního stylu, jako je návrat do práce nebo do školy po letních prázdninách, může způsobit stres, úzkost nebo frustraci. Někteří lidé také vnímají podzim jako symbol konce života, protože vidí uvadající přírodu a padající listí.Pokud se podzimní depky chcete zbavit nebo ji předcházet, zkuste do vašeho života zařadit těchto 5 zaručených tipů:

1. Vyrazte ven za sluníčkem

Vystavujte se co nejvíce slunci. Pokud je hezký den, vyrazte na výlet nebo jen tak ven na procházku, na kolo nebo si zaběhejte. Sluneční paprsky vám dodají vitamin D, který podporuje imunitu a dobrou náladu. Pokud je počasí špatné, můžete si pořídit speciální lampu na světelnou terapii, která napodobuje sluneční záření a stimuluje tvorbu serotoninu.

2. Pravidelně se hýbejte

Sportujte pravidelně. Pohyb je prospěšný pro naše fyzické i duševní zdraví. Když cvičíme, uvolňujeme endorfiny, které nám způsobují pocit euforie a snižují bolest. Sport také pomáhá odreagovat se od stresu, zlepšit sebevědomí a spalovat kalorie.

3. Dopřejte si vyváženou a kvalitní stravu

Jezte zdravě a pestře. Strava má velký vliv na naši náladu. Pokud jíme převážně nezdravé jídlo plné cukru, tuku a soli, můžeme se cítit unaveni, ospalí a bez energie. Naopak pokud jíme vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, vlákninu, vitaminy a minerály, můžeme se cítit plni vitality a radosti. Doporučuje se jíst hodně zeleniny, ovoce, celozrnných produktů, luštěnin, ořechů, ryb a drůbeže a hlavně kvalitní potraviny.

Vytáhněte v tomto období své blízké na dobré jídlo. Navštivte restauraci nebo jim darujte poukaz na konzumaci v restauraci, ve které se budete cítit příjemně a dobře se najíte. Nejen, že uděláte službu svému žaludku, ale navíc se pobavíte se svými nejbližšími, což vám přidá na dobré náladě.

4. Travte čas s rodinou a přáteli

Pečujte o sebe a své blízké. Podzim je ideální čas na to, abyste si dopřáli něco, co vás potěší a uvolní. Můžete si například spolu zahrát oblíbenou hru, vyrazit na výlet, do sauny nebo na masáž. Také si můžete udělat pohodlí doma, zapálit svíčky, pustit si oblíbenou hudbu nebo film a užít si teplý nápoj, nějaké pochutiny nebo dobrou knihu.

Důležité je také trávit čas s lidmi, které máte rádi, jako jsou rodina, přátelé nebo partneři. Můžete si společně povídat, smát se nebo si společně zahrát venkovní únikovou hru, při které zapojíte své mozkové závity a skvěle se pobavíte. Herní aktivity můžete darovat formou oblíbených dárkových poukázek a inspirovat při výběru se můžete v kategorii dárkové poukazy na hry zde.

Obklopovat se lidmi, které máme rádi, je důležité pro naše štěstí a pohodu. Lidé, které máme rádi, nám poskytují oporu, radost, společnost a smysl života.

5. Myslete pozitivně a užívejte si okouzlující podzim

Hledejte pozitiva v podzimu. Podzim nemusí být jen šedivý a smutný. Může být také barevný a krásný. Obdivujte podzimní přírodu, která se mění v různé odstíny žluté, oranžové a červené. Vychutnejte si podzimní plody, jako jsou jablka, hrušky, švestky nebo kaštany. Těšte se na podzimní svátky, jako jsou Halloween, Dušičky nebo Svatý Martin. Najděte si nějaký koníček nebo aktivitu, která vás baví a naplňuje.

6. Často se smějte a vyhledávejte zábavné aktivity

Každý ví, že smích léčí, a to i zmíněnou podzimní depku. Smějte se proto hodně a často.
  • Smích zvyšuje příjem kyslíku, stimuluje srdce, plíce a svaly a uvolňuje endorfiny v mozku.
  • Smích snižuje stresovou reakci, zlepšuje imunitní systém a snižuje riziko srdečních onemocnění.
  • Smích zlepšuje náladu, posiluje sebevědomí a pomáhá překonávat strach, úzkost a depresi.
  • Smích také podporuje kreativitu, paměť a učení.
  • Smích posiluje sociální vazby, zvyšuje empatii a pomáhá řešit konflikty.
  • Smích je nakažlivý a šíří se mezi lidmi, kteří se společně baví.
Věnujte se zábavným aktivitám. S partnerem, přáteli nebo rodinou se skvěle pobavíte také při kreativních kurzech. Nejen, že se naučíte něco nového, ale věřte, že se s novou partou lidí společně mnohokrát zasmějete.

7. Dělejte radost sobě i svým blízkým

Dělat někomu radost zvyšuje vaše štěstí a spokojenost. Když někomu uděláte radost, děláte tím dobře i sami sobě, protože jste prospěli někomu jinému. To vám dodává smysl a účel vašeho života. Navíc, když děláte někomu radost, aktivujete v  mozku oblasti spojené s odměnou, potěšením a emocionální regulací. Zjednodušeně řečeno, dělat někomu radost, pomáhá snižovat stres, úzkost a depresi.

Dejte svým blízkým malý dárek, například dárkový poukaz na zábavnou aktivitu, u které se pobavíte. Anebo si spolu někam vyražte a věřte, že se hned budete cítit lépe a podzimní depka u vás nebude mít šanci.


Ať už pro svou lepší náladu zvolíte jakoukoliv aktivitu, nezapomeňte se více smát, brát podzim jako krásný čas plný barev a trávit více času se svými nejmilejšími. 

Darujte radost s Darujpoukaz.cz